اخبار کوتاه

آخرین اخبار

بیش از ۹۵ درصد کوچ نشین ها در هرات تذکره تابعیت ندارند!

عبدالرسول بشرمل، رییس کوچی‌های ولایت هرات اظهار داشت: ۹۰ درصد آقایان و ۱۰۰ درصد خانم‌ها در مناطق کوچی نشین تذکره تابعیت ندارند.

کوچی‌‌ها بیشتر در ساحات ولسوالی‌های شیندند، ادرسکن و گلران ولایت هرات مسکن گزین هستند. هرچند آمار دقیقی از کوچی‌ها وجود ندارد ولی آمارهای تخمینی نشان می‌دهد که رقم کوچی‌ها در این مناطق، بالغ بر هفتصد هزار تن می‌شود.

مشکل نداشتن تذکره تابعیت کوچی‌ها در هرات بارها با مقام‌های محلی و مرکزی از سوی مسوول اداره کوچی‌ها شریک ساخته شده است اما تاکنون اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته است.

آقای بشرمل می‌گوید که نبود زمینه کار و غصب علف چرهای مناطق کوچی نشین، از دیگر مشکلاتی خوانده می‌شود که مردم کوچی نشین با آن دست و پنچه نرم می‌کنند.

اداره محلی هرات هم مشکلات در برابر کوچی‌ها به ویژه نداشتن تذکره تابعیت را تایید می‌کند.

جیلانی فرهاد،سخنگوی والی هرات می‌گوید که این موضوع با مقام‌های مرکزی شریک ساخته شده است.

آقای فرهاد امیدوار است که با طرزالعمل جدیدی که قرار است در بخش توزیع تذکره برای مناطق کوچی نشین روی دست است، این مشکل برطرف گردد.

حمله انتحاری در کابل ۱۵ عضو وزارت دفاع را کشت

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که حمله انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در غرب کابل، ۱۵ کارآموز نظامی را کشته و ۴ تن دیگر را زخمی کرده است.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که این افراد برای آموزش بیشتر به این دانشگاه مراجعه کرده بودند.

به گفته آقای وزیری، این حمله حوالی ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر در جاده عمومی پیشروی دیدبانی نیروهای پشین ۹۹ بر یک موتر که درجه داران در حال آموزش ارتش ملی را انتقال می‌داد، صورت گرفت.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع، زخمیان به شفاخانه منتقل شده ولی جزییات بیشتر نداده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده و گفته است که این ادامه جنایات تروریستان را نشان می‌دهد.

در این بیانیه همچنین آمده است که دولت برای تامین امنیت مردم افغانستان از تمام ظرفیت‌‎ها و امکانات استفاده خواهد کرد.

حمله انتحاری به مسجد امام زمان در دشت برچی کابل

منابع امنیتی افغانستان از وقوع یک حمله انتحاری در یک مسجد شیعیان در منطقه دشت برچی در غرب کابل خبر داده‌اند.

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل گفته است که انفجار، ناشی از حمله انتحاری بوده و در داخل مسجد اتفاق افتاده است.

برخی شاهدان در محل رویداد گفته‌اند: صدای تیراندازی هم شنیده شده و دود از مسجد بلند شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دست‌کم ۳۲ تن در این رویداد کشته و ۴۱ تن دیگر مجروح شدند.

هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

مهاجمان انتحاری، پایگاه ارتش در قندهار را نابود کردند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که به دنبال حمله مهاجمان انتحاری به یک پایگاه ارتش در قندهار دست‌کم ۴۳ سرباز افغانستانی کشته شدند. در این حمله این پایگاه ارتش منهدم شده است.

گفته شده است ۱۰ مهاجم مسلح نیز پس از این حمله کشته شدند.

در یک حمله جداگانه، شورشیان در ولایت غزنی، دو عضو نیروهای امنیتی افغانستانی نیز کشته شدند.

دولت وزیری، سخنگوی این وزارت گفته که پایگاه ارتش در قندهار ۶۰ تن مستقر بودند که از آنان ۴۳ تن کشته، ۹ تن زخمی و ۶ تن ناپدید شده اند و تنها ۲ تن از آنها جان به سلامت برده‌اند.

آقای وزیری افزود: این حمله در منطقه چشمو واقع در ولسوالی میوند قندهار صورت گرفت و در تبادل آتش دو طرف ۱۰ مهاجم نیز کشته شدند.

در این حمله، طالبان از دو موتر نظامی استفاده کردند.

سخنگوی وزارت دفاع گفته است که فرمانده ارشد ارتش در قندهار برای رسیدگی به این واقعه به این پایگاه رفته است.

جاسیندا آردرن جوان‌ترین نخست‌وزیر نیوزیلند

جاسیندا آردرن، رهبر ۳۷ حزب کارگر نیوزیلند جوان‌ترین نخست‌وزیر این کشور از سال ۱۸۵۶خواهد بود. قرار است او دولت ائتلافی چپ میانه را در این کشور تشکیل دهد.

حزب کارگر در انتخابات ماه سپتامبر در مکان دوم قرار گرفت، در این انتخابات هیچ یک از احزاب نتوانستند اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند.

حزب ملی‌گرای نخست نیوزیلند موافقت کرده که در دولت ائتلافی حضور داشته باشند. حزب سبزها حمایت خود را از این ائتلاف جدید اعلام کرده است.

در جریان مبارزات انتخاباتی ماه سپتامبر رقابت اصلی بین بیل انگلیش، از حزب ملی‌گرا و جاسیندا آردرن از حزب کارگر بود.

این دو حزب در جریان مبارزات انتخاباتی شانه به شانه هم پیش رفتند، هر چند که در رو‌زهای آخر این مبارزات اندکی از حمایت از حزب کارگر کاسته شد.

جاسیندا آردرن در جریان فعالیت‌های انتخاباتی‌اش با ارائه سیاست‌هایی در مورد ارائه کمک‌هایی در زمینه‌های آموزشی، مسکن و محیط زیست توجه نسل جوان این کشور را به خود جلب کرد.

او پس از توافق برای تشکیل دولت ائتلافی به خبرنگاران گفت: فوق‌العاده مفتخرم که مامور تشکیل دولتی شده‌ام که حزب کارگر رهبری آن را برعهده دارد.

خانم آردرن تاکید کرد که دولت برای برآوردن کردن وعده‌های انتخاباتی بشدت تلاش می‌کند.

او همچنین گفت که حزب ملی‌گرای نخست نیوزیلند چهار پست درکابینه خواهد داشت.

محرومیت ۶۰ درصد دختران در افغانستان از حق آموزش

بر بنیاد گزارش تازه‌ی دیده‌بان حقوق بشر، ۶۰ درصد دختران در افغانستان از حق آموزش محروم هستند.

در این گزارش آمده است که در حال حاضر از هر سه دختر یک دختر به مکتب می‌رود. این سازمان وضعیت آموزش دختران را در ولایت‌های کابل، کندهار، بلخ و ننگرهار بررسی کرده است. در این بررسی ۲۴۹ دختر ۱۴ تا ۱۸ سال شامل بوده اند.

بر اساس یافته‌های این سازمان اکنون ۳٫۵ میلیون دختر که بیش از ۶۰ درصد دختران را تشکیل می‌دهد از از حق آموزش در افغانستان محروم‌ هستند. فقر، ناامنی، بیجا شدن و سلطه‌ی اندیشه‌های سنتی دلایل محرومیت دختران از آموزش خوانده شده است.

لیزا گیرنهولتز، مسوول حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: باید برای زمینه‌سازی حضور بیشتر دختران به مکتب تلاش صورت گیرد.

وی می‌گوید: با توجه به رشد و ظرفیت‌سازی دختر‌ان باید زمینه مدیریت و رهبری نیز برای آنان فراهم شود.

در همین حال، گزارش دیده‌بان حقوق بشر نشان می‌دهد که ۴۱ درصد مکاتب در افغانستان ساختمان ندارند. سازمان دیده بان حقوق بشر یکی از دلایل محرومیت از آموزش را دوری مرکز‌های آموزشی و عدم دسترسی دانش‌آموزان به این مرکز‌ها می‌داند.

به گفته این سازمان، حکومت وحدت ملی در عرصه آموزش و فراهم کردن سهولت‌ها دستاورد خوبی داشته است.

برای تطبیق پلانهای انکشافی، نیاز به همکاری داریم

سید عبدالوحید قتالی، شهردار ولایت هرات به شورای ولایتی دعوت گردید تا پیرامون نحوه اجراییات شهرداری و جمع آوری عواید و مصارف بودجه سالانه به اعضای شورای ولایتی معلومات ارایه بفرماید.

ابتدا حاجی کامران علیزایی، رییس شورا و حاجی توریالی طاهری معاون شورا در مورد اجراییات به عمل آمده شهرداری و جمع آوری عواید از چشمه های عایداتی و نحوه مصرف بودجه داده شد، در سال ۱۳۹۶ مالی صحبت نموده و از شهردار خواهان معلومات شدند.

سپس آقای قتالی، شهردار ولایت هرات پیرامون جمع آوری عواید و مصارف، اسفالت جاده های شهر هرات و دیگر پروژه های انکشافی در حال اعمار و در حال اجرای کار در سطح شهرداری و توقف یک تعداد پروژه ها نسبت کمی بودجه و حفر ۱۱۰۰۰ هزار متر کانال سروی شده بخاطر آب رو های شهر هرات و غیره پلانهای پیش بینی شده شهرداری گزارش ارایه نمود.

همچنان پیرامون پلانهای انکشافی روی دست گرفته شده در سال ۱۳۹۷ در سطح شهر هرات معلومات داده و از رییس و اعضای شورای ولایتی خواهان همکاری لازم در مورد تطبیق آنها شدند.

سپس حاجی توریالی طاهری معاون شورا، داکتر نوراحمد حیدری، حاجی محمدسردار بهادری اعضای شورا یک سلسله پیشنهادات و نظریات خود را پیرامون بهبود کار در اداره شهرداری ارایه نمودند که مورد توجه شهردار هرات قرار گرفت.

رییس و اعضای شورای ولایتی به شهردار هرات اطمینان دادند که در هر نوع شرایط با ایشان جهت خدمت گذاری به مردم هرات همکار بوده و خواهد بود.

سطح مالیات به نسبت به عایدات در هرات بالا است

شمار کثیری از اصناف و کسبه کاران ولایت هرات در دیدار با رییس و برخی اعضای شورای ولایتی اعتراض شدیدشان را نسبت به بالا بودن سطح مالیات بر عایدات از اصناف هرات ابراز نمودند.

نمایندگان اصناف مذکور مدعی هستند که وزارت مالیه اخیرا قانون را در هرات مورد آزمایش و تطبیق قرار داده که در هیچ نقطه از کشور مورد اجرا قرار نگرفته است و بر اساس این قانون روزانه یک و نیم درصد مالیه از فروشات دکانداران اخذ می نمایند.

همچنان مستوفیت از هر شرکت ربع وار اظهار نامه می گیرد که هر گاه یک ربع را در سال بنابر مشکلات مالیات نپردازیم مورد جریمه قرار می گیریم که این دو مورد ضربه بزرگ اقتصادی به ما وارد می کند.

دکاندارن مذکور می گویند که از بابت پرداخت مالیه اعتراض شدیدشان را بارها با ریاست پیشه وران ولایت هرات در میان گذاشته اند ولی از سوی آن اداره تاکنون هیچ نوع توجهی به خواست دکانداران و اصناف هرات نشده است. آنها از شورای ولایتی خواستار رفع این معضل شدند.

حاجی کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات ضمن بیان خیر مقدم به دکانداران و کسبه کاران مذکور آنها را بر صبر و شکیبایی فرا خواند و اطمینان سپرد که در دفاع از حقوق قانونی و خواست های بر حق مردم هرات، همچون گذشته سعی و تلاش خواهد نمود.

بعدا رییس شورا به خاطر وضاحت بیشتر به این ادعای معترضان نمایندگان مستوفیت ولایت هرات را به شورای ولایتی دعوت و خواهان وضاحت در این مورد شد.

ناهید ناجی، رییس مالیه دهندگان کوچک مستوفیت ولایت هرات در رابطه با موضوع صحبت نموده و گفت: پروسه تثبیت مالیه اصناف برای اولین بار دو سال قبل در کابل آغاز گردید و بعد این پروسه در ولایت بلخ نیز تطبیق گردید و در ولایت هرات این پروسه از هشت ماه قبل شروع شده است و هم اکنون در ۱۷ ولایت این پروسه تطبیق می گردد.

خانم ناجی افزود: دولت مالیات را بر اساس عواید شما اخذ می کند.

حاجی محمد مقصود امینی مدیر حوزه ششم مالیاتی نیز به تشریح بیشتر موضوع پرداخت و گفت: ماده های ۷۴ و ۷۵ قانون مالیات بر عایدات تعدیل گردیده و به تاریخ ۲۵/۱/۱۳۹۵ ثبت جریده و نافذ گردیده است و به اساس آن این پروسه در تمام ولایات باید تطبیق گردد.

در ادامه، دکانداران پرسش ها و پیشنهادهایی را مطرح ساختند که مورد غور و بررسی رییس شورای ولایتی و نمایندگان مستوفیت قرار گرفته و در اخیر رییس شورای ولایتی جلسه را جمع بندی نموده، گفت: هرگاه اصناف در مورد ادعایی که دارند مبنی بر اینکه پروسه فعلی صرف در ولایت هرات تطبیق می شود اسناد کتبی خود را بیاورند تا راه حل اساسی برای آن بیابیم و اگر در سایر ولایات نیز این قانون تطبیق می گردد.

وی اظهار داشت که ما از اصناف هرات خواهش می کنیم تا با مستوفیت همکاری نمایند.

آقای علیزایی افزود: شورای ولایتی به هیچ وجه جریمه از مردم را نمیپذیرد و هر گاه مردم در تحویل دهی مالیات خویش یک ربع غفلت می کنند باید مستوفیت برای شان تذکر دهد تا در موقع معین آن مالیات خویش را تحویل دهند و اگر در پرداخت مالیه تأخیر به میان می آید تقاضا می نماییم که وزارت مالیه و مستوفیت ولایت هرات در قسمت اخذ جریمه تجدید نظر نمایند.

تظاهرات والدین در اعتراض به فساد در مکتب

شماری از والدین دانش آموزان یک مکتب در هرات، در اعتراض به آنچه فساد اخلاقی مدیر و برخی معلمین این مکتب می خوانند، تظاهرات کردند.

این حرکت اعتراضی، در مقابل لیسه سید محمد قناد واقع در محله حاجی عباس هرات برگزار شد و معترضان، شعارهایی علیه مسوولان این مکتب سر دادند.

معترضان مدعی بودند که در این مکتب، مواد مخدر به فروش می رسد و فیلم مبتذل نشان داده شده است و در عین حال، شماری از معلمان در بدل ازدیاد نمره دانش آموزان، از آنان تقاضای کار غیر اخلاقی داشته اند.

عبدالواحد حیدری عضو شورای انکشافی محل، به نمایندگی از معترضان گفت که با وجود شکایات متعدد از فساد اخلاقی مدیر و برخی استادان مکتب به ریاست معارف، این ریاست در این زمینه بی توجه بوده است.

وی افزود: ۸۰ درصد دست خود رییس معارف در این قضیه دخیل است و ما بارها این مشکل را برایش گفتیم اما گوش نکرد و برایش گفتیم که دراین مکتب، سه هزار شاگرد پیش این افراد امانت است و کاری که آنها می کنند، از کار داعش بدتر است.

اما عبدالرزاق احمدی، رییس معارف که در جمع معترضان حضور یافته بود، گفت که ریاست معارف مصمم است به شکایت آنها به شکل جدی رسیدگی کند.

آقای احمدی افزود: معلمی که شما نخواسته باشید و به فساد خلاقی آلوده باشد، ریاست معارف به گونه جدی با مفسدین برخورد خواهد کرد و قابل تحمل نیست. من به شما وعده می دهم که آنها به اداره های عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

تاکنون مسوولان این مکتب، به اتهام های وارد شده از سوی اولیای دانش آموزان، واکنش نشان نداده اند.