اخبار کوتاه

آخرین اخبار

دستور آماده‌باش به نیروهای امنیتی در آستانه عید قربان

در آستانه عید قربان، وزارت داخله افغانستان از روی دست گرفتن تدابیر امنیتی در روزهای عید در شهر کابل، به‌ویژه مراکز مذهبی شیعیان خبر داده است.

به دنبال حمله چهار مهاجم انتحاری به مسجد امام زمان در شمال کابل، درخواست‌ها برای تامین امنیت مراکز مذهبی شیعه در کشور افزایش یافت و اعلام روز پنجشنبه پاسخی به این درخواست‌ها شمرده می‌شود.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله به خبرنگاران گفت که اگرچه گزارشی از تهدید جدی علیه این مراکز وجود ندارد، با وجود این، به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی دستور آماده‌باش داده شده است.

آقای دانش افزود که حدود چهارصد مسجد، حسینیه و مدرسه دینی شیعی در کابل وجود دارد. او از مردم خواست که در صورت تجمع در این مراکز در روزهای عید، به نیروهای امنیتی اطلاع دهند.

پیام تبریک سرپرست فرماندهی لوای ۵ پولیس سرحدی

پیام تبریکی سمونوال گلبدین الکوزی رییس ارکان و سرپرست فرماندهی لوای ۵ پولیس سرحدی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید اضحی

هیات رهبری و منسوبان دلیر و با شهامت فرماندهی لوای ۵ پولیس سرحدی عید سعید اضحی را به حضور داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهور و معاونان ریاست جمهوری، بیشتر بخوانید »

شهردار جدید هرات: برای بازنگری به ۲۰ روز زمان نیاز دارم

سید عبدالوحید قتالی رییس پیشین شورای ولایتی هرات بعنوان شهردار هرات معرفی شد.

آقای قتالی طی مراسمی باشکوه و ویژه در تالار غازی امان الله خان از سوی محمد آصف رحیمی والی هرات با حضور داشت سیروس علاف مشاور امور اقتصادی داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، اعضای شورای ولایتی، انجمن وکلای گذر، شورای مشورتی و نمایندگان مجلس نمایندگان و مجلس سنا بعنوان شهردار هرات معرفی گردید.

محمد آصف رحیمی، والی هرات ضمن تبریکی به شهردار هرات گفت: ریاست شهرداری واقعا به یک فرد با تجربه، مردمی، فرهنگ دوست و با استعداد ضرورت دارد و این فرد باید کسی باشد که از جوانان و فرهنگ این دیار آگاهی داشته باشد. من خوشحال هستم که آقای قتالی با تمام این معیارها آشنایی دارد و علاقمند به خدمت است.

آقای رحیمی افزود: امیدوارم با روی کار آمدن آقای قتالی، هماهنگی های بیشتر و ارتباطات بهتر با تمامی اداره ها تامین گردد، چرا که اهداف همه ما خدمت به مردم است.

در همین حال، غلام غوث نیک‌بین معاون ریاست شهرداری هرات پس از عرض تبریکی به شهردار جدید و مسوولان این اداره گفت: به نمایندگی از کارمندان ریاست شهرداری تعهد می‌سپارم تا از برنامه‌های مفید آقای قتالی در راستای خدمات‌رسانی به شهروندان هرات حمایت و همکاری همه‌جانبه نمایم و آرزومندم پس از تقرر شهردار جدید شهر هرات، چالش‌های موجود از بین برود.

همچنان وحید پیمان، معاون شورای مشورتی ریاست شهرداری هرات به نوبه خود تقرر شهردار جدید شهر هرات را تبریک گفته، اظهار داشت: شورای مشورتی از کارکرد مثبت ریاست شاروالی حمایت و استقبال می کند و خواهان ارایه خدمات متوازن در تمامی ساحات نواحی پانزده گانه شهر شد.

در پایان مراسم، سید عبدالوحید قتالی شهردار هرات ضمن تشکر از حاضران، گفت: از داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور تشکر می‌کنم که اعتماد نمود و این مسوولیت را به من واگذار کرد. من هم به نوبه خود تلاش می کنم تا گوشه ای از مشکلات شهر را حل نمایم.

آقای قتالی ضمن آرزوی موفقیت برای عموم همکاران خود در ریاست شهرداری هرات، خواهان تلاش های بیشتر در این عرصه شد و افزود: از مردم هرات برای بازنگری امور ریاست شهرداری و طرح و ارایه برنامه های خود بیست روز وقت می خواهم.

عطا محمد نور: کاری نکنید که تمام اسرار را فاش کنم

عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان و رییس شورای اجرایی حزب جمعیت اسلامی به دولت مرکزی این کشور هشدار داده و گفته است که می‌تواند مشروعیت آنان را زیر سوال ببرد و به دلیل داشتن حمایت مردمی اگر مجبور شود کاری خواهد کرد که آنان خواب آرام نداشته باشند.

آقای نور، به ارگ ریاست جمهوری افغانستان هشدار داد که او را مجبور نکند که علمای افغانستان و خارج از افغانستان را جمع کند و درباره مشروعیت و ارزش‌های دینی زمامداران افغانستان بحث کند. او همچنین تهدید کرد: کاری نکنند که تمام اسرارشان را فاش کنم.

والی بلخ اظهار داشت که در جامعه نفوذ دارد و فردی نیست که به جنگ چریکی رو آورد و بعد در غار پنهان شود و بعد نیروهای بین‌المللی بیایند و او را دستگیر کنند.

او افزود کرد که گروه داعش و گروه طالبان روز به  ‌روز رشد می‌کنند و کسانی که در ارگ ریاست جمهوری افغانستان هستند هیج برنامه امنیتی و اقتصادی ندارند و هر روز افتراق قومی را در این کشور بیشتر می‌کنند.

آقای نور، والی بلخ به آنان اخطار داد که کاری نکنند که در ارگ خواب آرام نداشته باشند.

نامه طالبان به رییس جمهور آمریکا

گروه طالبان نامه مفصلی را به پنج زبان انگلیسی، پشتو، فارسی، عربی و اردو خطاب به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا منتشر کرده است.

در این نامه گروه طالبان از ترامپ خواسته‌ است که در استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، تصمیم به اخراج تمام نیروهای آمریکایی از کشور بگیرد.

در این نامه از تعلل و تاخیر در اعلام این استراتژی، به عنوان نشانه‌ای از پی بردن اشتباهات آمریکا در افغانستان از سوی آقای ترامپ یاد شده است.

کاخ سفید بازنگری بررسی راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان را روی دست گرفته و گزارش‌ها حاکی از آن است که تیم امنیتی آقای ترامپ بر سر اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان گرفتار دو دستگی شده است.

طالبان در نامه خود نوشته است که آنها گروهی منظم با مسوولیت ملی، نظامی و سیاسی در منطقه هستند که مانع بسیاری از فتنه‌ها شده است اما آمریکا نباید آن‌ها را مجبور بسازد که دست به سوی حریفان آمریکا دراز کند.

بازداشت سه تروریست حرفه ای در هرات

سه تن از تروریستان حرفه ای در هرات از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده اند.

دفتر مطبوعاتی والی هرات می گوید: این افراد از گروه ملا صبغت الله می باشند و از ناحیه نهم شهر بازداشت شده اند.

نگران نباشید؛ مبارزه با فساد اداری همچنان ادامه دارد!

عبدالرزاق احمدی، رییس معارف هرات گفته است که مردم هرات نگران نباشند. مبارزه با فساد اداری و ایجاد اصلاحات در ساختار معارف هرات همچنان ادامه خواهد یافت.

آقای احمدی با بیان این مطلب تاکید می کند: برخی ها تلاش کرده اند در برابر مبارزه با فساد اداری در این نهاد مانع ایجاد کنند، اما این روند برای پاکسازی معارف از وجود فساد پیشگان ادامه خواهد یافت.

از سویی هم، شورای ولایتی هرات، عملکرد مسوولان معارف را در جهت مبارزه با افساد و افزایش کیفیت معارف ستایش می کند.

قاتلان مدیر ترافیک هرات دستگیر شده و اعتراف کردند

قاتلان مدیر ترافیک هرات دستگیر شدند.

این دو قاتل اکنون توسط مدیریت ضد تروریزم تحت بازجویی قرار دارند و نتیجه تحقیقات شان متعاقبا خبر داده می شود.

یکی از این افراد، ده روز قبل از ایران آمده بود و امروز هم بر اساس اعترافاتش قصد ترور فرمانده پوسته اسلام قلعه را داشتند که خوشبختانه دستگیر شدند.

اظهارات این دو تن کاملا ضد و نقیض بود. یکی از آن ها بنام صمد اعتراف کرد و گفت: ما شش نفر بودیم و در بدل بیست هزار افغانی یک تن را به قتل می رساندیم.

وی همچنان بیان کرد: قرار بود با تروری که امروز انجام شود، به ما این مبلغ داده شود.

تحقیقات از طریق دادستانی امنیت ملی همچنان ادامه دارد.