اخبار کوتاه
خانه / فرهنگی و هنری / نامه‌ به رییس جمهور: گنجینه‌های تاریخی هرات را دریابید

نامه‌ به رییس جمهور: گنجینه‌های تاریخی هرات را دریابید

همایون احمدی، یک تن از کارشناسان میراث فرهنگی در هرات در نامه‌ای سرگشاده عنوانی رییس جمهور افغانستان که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، از رییس جمهور خواسته است که به آثار باستانی هرات و از جمله بنایی نفیس از دورۀ تیموری در روستای گناباد ولسوالی اوبۀ هرات توجه و رسیدگی فوری نماید. بخش‌هایی از این نامه را با هم می‌خوانیم:

نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور کشور

۳۲ سال از عمرم می‌گذرد ولی هنوز دیارم را نشناخته‌ام. در ده کیلومتری شهرم، غلامان حلقه به گوش سرم را بریدند و پیغام دادند که من و هم‌تبارانم متعلق به این خاک نیستیم. چنگیز خون‌خوار، آن‌چه نیاکانم نگاشته بودند را به آتش جهل و تکبرش نابود کرد و اکنون من و هم‌نسل‌هایم به دنبال دست‌نویس نیاکان‌مان سرگردان آرشیف و موزیم استانبول و برلین هستیم. اکنون هر روز بیش‌تر از دیروز با پوست و جان‌مان، نابودی بناهای تاریخی که یادگار شکوه و تمدن سرزمین‌مان است، را حس می‌کنیم و صدای‌مان از پشت دیوار‌های سمنتی هیچ گاه به گوش‌تان نمی‌رسد.

رییس جمهور!

عمارت اوبه را دریابید!

ولسوالی اوبه یکی از قدیمی‌ترین قصبات هرات است که در شرق هرات به فاصلۀ ده فرسنگی واقع گردیده است. مورخان هرات، مانند سیفی هروی و میرخواند از عبدالرحمن بن عبدالجبار فامی هروی نقل می‌کنند که اول قصبه‌ای که در هرات آباد شد، شهر پوشنگ است و بعد هم داستان افسانه‌ای شاه طهمورث و نزاع قومی در اوبه که منجر به ساخت دژ شمیران در جنوب شهر قدیم هرات گردید، را ثبت کرده‌اند. معین‌الدین اسفزاری در روضات الجنات فی اوصاف مدینه هرات در وصف اوبه و رود آن آن چنان قلم‌فرسایی نموده، که قلم بنده از نقل آن عاجز است.

از مفاخر و مدفونین اوبه می‌توان به مزار خواجه محمد کامل (پدر ابراهیم امام و ابوالعباس سفّاح نخستین خلیفۀ عباسی، مزار میرحسن، مولانا کامی اوبهی، مولانا صبحی اوبهی، حافظ اوبهی، مولانا شبلی اوبهی، حافظ سلطانعلی اوبهی (خوش‌نویس دورۀ تیموری) میرزا ابوسعید اوبهی، درویش محمد اوبهی، خواجه ابوبکر فانی اوبهی، قاصد اوبهی و ده‌ها عالم و دانشمند دیگر اشاره کرد. در کتب قدیم درج است که سلطان ابوسعید، علاقۀ زیادی به اوبه داشته و درآن‌جا عمارات و باغات زیادی اعمار نموده که عمارت بالای چشمۀ آب گرم، یادگار آن بزرگ‌مرد می‌باشد.

درباره ادمین

همچنان می توانید مطالعه کنید

داکتر کاخ سفید: حال ترامپ خیلی خوب است

روسای جمهور آمریکا به طور معمول سالانه یک سری آزمایشات پزشکی انجام می‌دهند. داکتر رونی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.