اخبار کوتاه
خانه / افغانستان / حمله به شفاخانه سردار محمد داوود خان در هیچ دین و آیینی توجیه پذیر نیست

حمله به شفاخانه سردار محمد داوود خان در هیچ دین و آیینی توجیه پذیر نیست

اعضای شورای سرتاسری علمای کشور در دیداری با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، حملات اخیر تروریستی در کشور بخصوص حمله بر شفاخانه سردار محمد داوود خان را خلاف موازین اسلامی و انسانی دانسته، آنرا شدیدا تقبیح نمودند.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، در حالیکه مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان نیز حضور داشت، اعلامیه آن شورا توسط شیخ عبدالحسین حیدری، قرائت گردید.

همچنان  شورای علما در این اعلامیه، عملکرد حکومت پاکستان در قسمت مسدود نمودن راه های رفت و برگشت بر روی افغان ها، آزار و اذیت مهاجران افغانستانی در مناطق مختلف پاکستان و پرتاب هزاران راکت از آن سوی خط دیورند به افغانستان را شدیداً تقبیح کرد و آنرا خلاف حقوق اسلامی، انسانی، همسایه گی و قوانین بین المللی دانسته، تقاضا نمود تا هر چه زودتر به این اعمال ظالمانه خویش پایان دهند.

شورای سرتاسری علمای افغانستان در رابطه به اعزام جوانان افغانستانی به جنگ سوریه ابراز نگرانی کرد و از مقامات ایرانی تقاضا نمود تا به این پروسه خاتمه داده و در عوض آن به اساس همدردی و اخوت اسلامی در حل مشکلات برادران مهاجر افغانستانی، همکاری و مساعدت نمایند.

شورا همچنان تولید، قاچاق، تجارت و استعمال مواد مخدر و سایر مسکرات را حرام دانست و از ارگان های ذیربط تقاضا کرد تا در جلوگیری آن بیشتر از گذشته تلاش نمایند.

به همین ترتیب شورای سرتاسری علمای در این اعلامیه از دولت تقاضا کرد که برای جلب و جذب اطفال و جوانان کشور به موسسات تعلیمی و تحصیلی خصوصاً در بخش علوم دینی، توجه خاص مبذول دارد تا از رفتن آنان جهت آموختن علوم دینی به کشورهای خارجی که باعث تربیه و استخدام شان بر ضد کشور می گردد، جلوگیری بعمل آید.

رییس جمهور غنی پس از استماع اعلامیه شورای سرتاسری علمای افغانستان، ضمن اینکه از نشست با علما ابراز خرسندی کرده، گفت: دشمنان مردم افغانستان فرصت های تعلیم زندگی را از کودکان و هموطنان ما می گیرند. آنان نه تنها دشمن این نسل بلکه دشمنان نسل های آینده اند که می خواهند زندگی در حقارت داشته باشیم.

وی از علمای کرام خواست تا از طریق منابر مساجد و تکایا، عوامل، تاثیرات و عاملین جنگ تحمیلی را به مردم معرفی نمایند و در این عرصه آگاهی عامه را فراهم کنند.

محمد اشرف غنی افزود: آنانیکه ارزش های انسانی را پایمال می کنند و برضد مردم ما به جنایت دست می زنند، در هر مقام و منصب که باشند، باید رسوا و برخورد قانونی با آنان صورت گیرد.

رییس جمهور از علمای کرام برای تشویق و ترغیب جوانان بخاطر پیوستن به صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکری کرده گفت: طالبان و سایر گروه های تروریستی با راه اندازی انتحار و انفجار به جنایات ضد بشری مبادرت می ورزند.

وی بااشاره به یافتن راه های بدیل بخاطر ترانزیت اموال تجارتی، گفت: مذاکرات ما با حکومت جدید ازبکستان مفید بوده است و برعلاوۀ بنادر آقینه و چابهار در تلاش پیدا کردن راه های بدیل دیگر نیز هستیم.

محمد اشرف غنی گفت که موضوع استفاده از مجبوریت مهاجران افغانستانی، با جانب کشور ایران مطرح شده است. وی در رابطه به جلوگیری از قاچاق مواد مخدر گفت که جلوگیری از قاچاق تنها مسوولیت افغانستان نیست، بلکه آن عده کشورهای که در انتقال، مصرف، تولید مواد کیمیاوی آن نقش دارند، باید در زمینه اقدام نمایند.

رییس جمهور در اخیر سخنانش گفت که دین مبین اسلام عظمت خاص دارد و برای هیچ گروه تروریستی نباید اجازه داده شود که اعمال و جنایات شانرا با تعبیر نادرست از دستورات دین مبین اسلام توجیه کنند.

درباره ادمین

همچنان می توانید مطالعه کنید

داکتر کاخ سفید: حال ترامپ خیلی خوب است

روسای جمهور آمریکا به طور معمول سالانه یک سری آزمایشات پزشکی انجام می‌دهند. داکتر رونی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.